Англійські категоріальні пасивні конструкції в синхронії та діахронії
DOI:
https://doi.org/10.24144/2617-3921.2020.18.34-46Анотація
Проблема пасивного стану в англійській мові привертає увагу лінгвістів на протязі довгого періоду часу. Об’єктом дослідження є одиниці різних рівнів мови, які використовуються для передачі значення пасивності в англійській мові. Мета роботи полягає в структуруванні функціонально семантичного поля пасивності в англійській мові, в вивченні пасивних конструкцій в історичній ретроспективі протягом всього ново англійського періоду, а також у виявленні функцій пасиву в текстах різних типів дискурсу. Різні аспекти цієї категорії досить добре вивчені, проте багато моментів, як і раніше залишаються предметом наукової дискусії. Складність розкриття значення пасиву складається в неоднорідності його семантики, для розуміння якого необхідний облік різних мовних рівнів. Мовні засоби різних рівнів, які виражають одне значення, є пов'язаними певними відносинами, завдяки яким утворюються функціонально-семантичні поля. У нашій роботі дослідженню піддається функціонально семантична категорія пасивності, яка репрезентується не тільки морфологічними, а й лексико-семантичними засобами. Пасивність же розглядається нами як заставне значення, при якому процесуальний ознака привноситься ззовні. У своїй роботі ми звертаємося до структурування функціонально-семантичного поля пасивності в сучасній англійській мові, яке має свій центр і периферію. В результаті аналізу частотності вживання категоріальних засобів вираження пасивності в сучасній англійській мові кінця XX – початку ХХІ ст. нами були отримані дані, які свідчать, що пряма пасивна конструкція становить 54,08% від загального числа прикладів категоріальних засобів вираження пасивності в сучасній англійській мові кінця XX – початку XXІ ст., за рахунок збільшення кількості інших типів пасивних конструкцій; кількість прямих пасивних конструкцій зменшилася, але вони як і раніше є самими частотними. Таким чином, в ході нашого дослідження, виявлено, що всі типи пасивних конструкцій категоріальних засобів вираження пасивності виявилися досить рухливими. Необхідно також підкреслити, що в ранній ново англійській мові зустрічаються категоріальні пасивні конструкції всіх типів, це свідчить про вже сформовані пасивні конструкції в зазначений період. Крім того, динаміка змін по тимчасовим відрізкам підтверджує зростання частотності вживання пасивних конструкцій до кінця XIX – початку XX ст. В англійській літературі кінця XX – початку ХХІ ст. навпаки спостерігається яскраво виражена і досить чітко реалізується тенденція до зниження частки пасиву в дієслівній системі. Також отримані дані представлені в вигляді таблиці 1 (необхідно нагадати, що зазначені числові дані – це відношення кількості прикладів до числа проаналізованих сторінок). Отримані результати дозволяють нам говорити про зміни, що відбулися в системі категоріальних засобів вираження пасивності.
Ключові слова: історичний період, пасивність, прийменниковий тип, суб'єктно-предикативний тип, безособовий тип, післялог.
Посилання
Андриевская Л.И. Развитие некоторых типов субъектно-предикативных сочетаний в английском языке: автореф. … дис. канд. филол. наук: 10.02.04 Л.,1958. 18 с.
Гусейнов Б.М. Пассив в ранненовоанглийском языке: aвтореф. дис. ... канд. филол. наук: 10.02.04. Л., 1980. 25 с.
Гухман М.М. Становление страдательного залога германских языков и развитие строя предложения (из истории предикативных отношений): aвтореф. дис. ... докт. филол. наук. М.-Л., Акад. наук СССР, 1950. 53 с.
Дмитриева Н.А. Становление и развитие аналитического пассива в английском языке: aвтореф. дис. ... канд. филол. наук: 10.02.04. М., 1965. 20 c.
Сигарева Н.Н. Пассивные конструкции в древнеанглийском языке: дис. ... канд. филол. наук.: 10.02.04. Л., 1984. 160 с.
Есперсен О. Философия грамматики. М.,1958. 403 с.
Расторгуева Т.А. О методах преподавания пассива в английском языке. Тезисы докладов: конференция по вопросам грамматики германских и романских языков, 17-20 ноября, МГПИИЯ,1959. С.15 – 19.
Хвесина М.В. Развитие субъектно- и объектно-предикативных конструкций в английском языке: автореф. дис. ...канд. филол. наук. М., 1973. 29 с.
Шавкун И.Г. Развитие семантико-синтаксической сочетаемости глагола в форме страдательного залога (на материале английского языка XIV – XVII вв.): дис. ... канд. филол. наук: 00.00.00. Москва, 1984. 166 с.
Blokh M.Y. A Course in Theoretical English Grammar. M.: «Высшая школа», 1983.
Bryant, M.M. The Passive Construction. College English. Vol.21, № 4, 1960. P. 230– 232.
Curme G. The Proper Subject of a Passive Verb. M.L.N., 1928. P. 90 – 101.
Layons J. Semantics. Cambridge: Cambridge University Press, 1990. Vol. 2. 371p.
Palmer P.A. Linguistic Study of the English Verb. L.: University of Miami press, 1968. 199 p.
Sweet H.A New English Grammar, Logical and Historical. Oxford, 1940. 499 p.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).